Deze website draagt het AnySurferlabel, een Belgisch kwaliteitslabel voor toegankelijke websites. Meer informatie vindt u op www.anysurfer.be.

Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijlekerk: verstoorde rijkdom

Ambachten en gilden hadden hier vroeger elk hun eigen altaar, getooid met werken die het prestige van de gilde of het ambacht vertegenwoordigden. De tripiek van de visverkopers geschilderd door Rubens en het Sint-Antoniusdrieluik van Michiel II Coxie zijn daar nog restanten van.


Zicht op de O.L.V.-over-de-Dijlekerk, gezien door J.B. De Noter (foto: beeldbankmechelen.be)Ook de stukken die niet gebonden zijn aan de gilden of ambachten mogen gezien worden. Zo zijn er onder andere de sacramentstoren, het barokke hoogaltaar met het Laatste Avondmaal van Jan Erasmus Quellinus en de 16de eeuwse muurschildering met het evangelieverhaal van de verloren zoon.


Kleurenspel in de O.L.V.-over-de-Dijlekerk (foto: Bart Stroobants)Ondanks de kunstschatten die hier tot op heden bewaard zijn gebleven, is de kerk nog maar een schim van wat ze ooit geweest was. Vooral in de 20ste eeuw hebben de vernielingen hun tol geëist, met een enorme inkrimping van het kerkelijk erfgoed tot gevolg. Als eerste parochiekerk, als tweede belangrijkste kerkgebouw in Mechelen, kon zij qua rijkdom ongetwijfeld met de Sint-Janskerk, die later gebouwd werd, wedijveren.


Door die verloren rijkdom ontstaat weliswaar een gevoel van ruimte dat je overvalt bij het binnentreden. Het lichtspel, gecreëerd door de glasramen uit de jaren 1960, versterkt dit gevoel van tijdeloosheid alleen maar.

 

Wat mag u zeker niet missen?

Kleurenspel in de O.L.V.-over-de-Dijlekerk (foto: Bart Stroobants)Het meest opvallende aan de O.L.V.-over-de-Dijlekerk is het unieke lichtspel. De moderne glasramen toveren het kerkinterieur om in een zeer sfeervolle ruimte. Elk moment is anders. Het loont de moeite om voldoende tijd te nemen voor dit magnifieke kleurenspel.

 

 


De 'Wonderbare Visvangst' door Pieter Paul Rubens (foto: Focus-IN, Lint) Op kunsthistorisch gebied valt één schilderij op: de Triptiek van de visverkopers. Dit drieluik is van de hand van Pieter Paul Rubens.

 

Buiten dit schilderij kan men in de O.L.V.-over-de-Dijlekerk nog enkele andere pareltjes ontdekken. Naast de fijn gesculpteerde

Sacramentstoren kan men moeilijk kijken. Ook de Madonna met de scheve lee tegenover de Sacramentstoren is een bijzonder beeld dat het bewonderen meer dan waard is.


Misschien het meest integrerende kunstwerk in de kerk is de muurschildering die de Parabel van de Verloren Zoon voorstelt.

Wat is nog het bekijken waard?

Detail van de sacramentstoren in de O.L.V.-over-de-Dijlekerk (foto: Focus-IN, Lint)Naast de uitschieters valt er in de O.L.V.-over-de-Dijlekerk nog heel wat te ontdekken indien u meer tijd wil nemen om te genieten:

- O.L.V. van Smarten door Antoon Faydherbe

- Sint-Antoniustriptiek door Michiel II Coxcie

 

Wanneer is de Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijlekerk geopend?

 

Kleurenspel op de apostelbeelden in de middenbeuk van de O.L.V.-over-de-Dijlekerk (foto: Focus-IN, Lint)Torens aan de Dijle zorgt voor onthaal van:

  • di. t.e.m. zo. van 13.00 tot 17.00 uur
    (van 1 april t.e.m. 31 oktober)
  • di. t.e.m. zo. van 13.00 tot 16.00 uur
    (van 1 november t.e.m. 31 maart).

Waar vind ik de Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijlekerk?

Toren van de O.L.V.-over-de-Dijlekerk (foto: Bart Stroobants)De Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijlekerk ligt op de hoge oever van de Dijle aan de Onze-Lieve-Vrouwestraat.
De ingang van de kerk situeert zich onder de toren.

 

  • per auto: parking Lamot
  • per trein: station Mechelen
  • GPS-coördinaten: 51°01'23.15" N - 4°28'41.42" O

AnySurfer, Belgisch kwaliteitslabel voor toegankelijke websites