Deze website draagt het AnySurferlabel, een Belgisch kwaliteitslabel voor toegankelijke websites. Meer informatie vindt u op www.anysurfer.be.

Bebossing, aanvraag

Terug naar boven

Wat

 

Het al dan niet nodig hebben van een vergunning voor het bebossen van percelen, hangt af van de ligging van uw perceel op het gewestplan. Je kan je steeds laten begeleiden door de Bosgroep ‘Antwerpen Zuid' bij bebossingsprojecten en/of door de lokale boswachter.
De Europese en Vlaamse overheid hebben samen een nieuwe subsidieregeling uitgewerkt voor de bebossing van landbouwgronden. Wil je meer weten over deze subsidieregeling of heb je nog andere praktische vragen? Neem dan contact op met de Provinciale Diensten van het Agentschap voor Natuur en Bos.

Terug naar boven

Aanvraag

Voor het bebossen van gronden dien je een onderscheid te maken tussen:

  • Het bebossen van gronden gelegen in de agrarische gebieden op het gewestplan:
    • Burgers, bedrijven en publiekrechtelijke personen vragen een vergunning aan bij het stadsbestuur.
    • Volgens het veldwetboek (artikel 35bis, §5) is het in de agrarische gebieden slechts toegelaten om over te gaan tot bosaanplantingen na het verkrijgen van een vergunning afgeleverd door het schepencollege. Het veldwetboek bepaalt verder dat de bosaanplanting in of naast agrarisch gebied verboden is op minder dan 6m van de scheidingslijn.
      Het college wordt geacht binnen 30 dagen na indiening van de aanvraag te beslissen. Doet het dit niet binnen die termijn, dan wordt de vergunning geacht verleend te zijn. Bij weigering van de vergunning kan de aanvrager binnen een maand na kennisgeving beroep instellen bij de bestendige deputatie.
    • Het bosdecreet (artikel 87, §4) voegt een aantal regels toe aan voormelde bepalingen uit het veldwetboek. Het stelt dat, om over te gaan tot bosaanplanting binnen agrarisch gebied, de vergunning van het schepencollege niet volstaat. Er is ook nood aan het advies van het Departement Landbouw en Visserij (afdeling Duurzame Landbouwontwikkeling) en het advies van het Agentschap voor Natuur en Bos. Deze adviezen moeten eensluidend zijn met de vergunning, zij moeten m.a.w. positief zijn.
      Het schepencollege is momenteel bij het afleveren van de vergunning niet verplicht vooraf het advies van het Departement Landbouw en Visserij (afdeling Duurzame Landbouwontwikkeling) en het Agentschap voor Natuur en Bos in te winnen. De vergunningsplicht en de verplichting te beschikken over positieve adviezen zijn twee aparte procedures.
  • Het bebossen van gronden gelegen in de bosgebieden op het gewestplan: 
    • Burgers, bedrijven en publiekrechtelijke personen hoeven hier geen aanvraag voor te doen. U kunt dus zonder vergunning bebossen. Hou steeds rekening met de afstandsregels, zoals bepaald in het veldwetboek.
  • Het bebossen van gronden gelegen in de natuurgebieden, de natuurgebieden met wetenschappelijke waarde, de valleigebieden, de brongebieden, de natuurontwikkelingsgebieden, het Vlaams Ecologisch Netwerk, Europees beschermde gebieden:
    • Burgers, bedrijven en publiekrechtelijke personen dienen het voorafgaand advies van het Agentschap voor Natuur en Bos in te winnen. Hou steeds rekening met de afstandsregels, zoals bepaald in het veldwetboek.
Terug naar boven

Documenten

Terug naar boven

Extra info

Feedback website
Stad Mechelen op Facebook
Volg ons op Twitter
AnySurfer, Belgisch kwaliteitslabel voor toegankelijke websites